Zaburzenia lękowe diagnoza i leczenie

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w społeczeństwie.  Same w sobie lub w połączeniu z innymi problemami są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w ramach szeroko rozumianej pomocy psychologicznej.

Leczymy zaburzenia lękowe

Czym są zaburzenia lękowe

Zaburzenie lękowe, dawniej zwane jako nerwica lękowa, to ogólny termin określający różne formy choroby psychicznej charakteryzującej się lękiem, niepokojem,  strachem i związanymi z tym zmianami w zachowaniu. Zaburzenia lękowe wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale także na fizjologię – mogą wywoływać objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, drżenie itd. Literatura wyróżnia wiele zaburzeń lękowych, w tym uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenia społeczne, zaburzenie separacyjne, agorafobia, zaburzenia paniczne, fobie itp.

Dlaczego lęk jest problemem? Lęk kieruje naszym życiem, kiedy go doświadczamy. W niektórych sytuacjach jest on naturalny i potrzebny, ponieważ sprawia, że ​​osoba jest czujna, skoncentrowana i przygotowana do stawienia czoła potencjalnym problemom. W innych zaś może odwieść nas od życia pełnego celów i wartości, które prowadzą nas do szczęścia. Skupiamy się na lękach i niepokojach, które potrafią niejedno życie doprowadzić do ruiny. Zbyt silny niepokój może powstrzymać nas od robienia wszystkiego, co w naszej mocy. Nadmiar niepokoju może sprawić, że osoba poczuje się przytłoczona, skrępowana i niezdolna do zrobienia tego, co powinna.

Jeśli czujesz, że w Twoim życiu lęki i niepokoje przejęły nad czymś kontrolę, warto się tym zająć i pokonać zaburzenia lękowe.

 

Terapia zaburzeń lękowych

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest rodzajem psychoterapii, która jest szeroko stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych. Terapia ta opiera się na założeniu, że nasze myśli, uczucia i zachowania są ze sobą powiązane i że niezdrowe wzorce w każdym z tych obszarów mogą prowadzić do cierpienia psychicznego. Celem CBT jest pomoc osobom, nauczyć się rozpoznawać i kwestionować niepożądane lub irracjonalne myśli oraz rozwijać bardziej skuteczne sposoby reagowania na sytuacje, które wywołują lęk. Terapia koncentruje się na zapobieganiu, zmniejszaniu i eliminowaniu myśli, emocji i zachowań, które powodują u pacjentów dyskomfort: drażliwość, niepokój i strach, obniżony nastrój, nadmierne lub powtarzające się zmartwienia itp.

Terapia poznawczo-behawioralna nie jest jednak tylko rozmową – edukowaniem pacjenta, ale także, a może przede wszystkim wspólną pracą pacjenta i terapeuty. Nad czym zatem terapeuta pracuje z pacjentem?

CBT jest uważana za „złoty standard” w leczeniu zaburzeń lękowych i okazała się bardzo skuteczna w zmniejszaniu objawów. Jej działanie polega na pomaganiu osobom w zrozumieniu, jak ich myśli, uczucia i zachowania oddziałują na siebie i jak to wpływa na doświadczanie lęku.

Terapia zaburzeń lękowych w praktyce

Terapia składa się zazwyczaj z serii sesji z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego – terapeutą lub psychoterapeutą, który może być z wykształcenia psychologiem, socjologiem itp. W trakcie tych sesji pacjenci uczą się jak identyfikować i zastępować niepotrzebne lub zniekształcone myśli i zachowania bardziej adaptacyjnymi strategiami radzenia sobie. Pacjenci mogą być zachęcani do praktykowania technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie lub progresywne rozluźnianie mięśni w celu zwalczania lęku i stresu. Mogą być również uczeni umiejętności rozwiązywania problemów i sposobów kwestionowania negatywnych wzorców myślenia.

Aby zgłosić się na terapię zaburzeń lękowych w Centrum Psychoterapii „W Pełni”, należy skontaktować się z placówką telefonicznie lub przez internet. Możesz zadzwonić lub wysłać e-mail, aby umówić się na wizytę. Na pierwszej wizycie terapeuta przeprowadzi wywiad i omówi z Tobą zasady terapii oraz ustali metody terapeutyczne, które będą odpowiednie dla Twoich potrzeb. Po ustaleniu rodzaju terapii terapeuta zaproponuje Ci plan terapeutyczny.