Usługi

Zaburzenia Jedzenia

terapia, pomoc psychologiczna

Zaburzenia odżywiania są bardzo realnym problemem we współczesnym świecie, który coraz częściej dotyka naszą populację. Mają one negatywny wpływ na zdrowie człowieka, dlatego ważne jest, by wiedzieć jakie są symptomy zaburzeń odżywiania, by można je w porę wykryć i leczyć.

Zaburzenia Odżywiania

Wpływ na Zdrowie

Zaburzenia odżywiania należą do najpoważniejszych zaburzeń psychicznych, praktycznie nigdy nie należy jej lekceważyć. Największym zagrożeniem dla osób cierpiących na nie jest to, że zaburzenia odżywiania wpływają zarówno na psychikę jak i na naszą fizjologię.

Zaburzenia jedzenia mogą prowadzić do bardzo ciężkich problemów
ze zdrowiem, włącznie ze skrajnym wyniszczeniem organizmu,
a w najgorszych przypadkach śmiercią.

Rodzaje Zaburzeń Odżywiania Się

Zaburzenia odżywiania to grupa potencjalnie niebezpiecznych schorzeń, których podłożem jest toksyczne myślenie o jedzeniu, wyglądzie ciała, a także zniekształcone sposoby radzenia sobie z problemami.

Zwykle są one związane z określonymi zachowaniami wobec jedzenia, które polegają na nieumiejętności regulacji diety i dokonywania wyborów żywieniowych niezgodnie z zasadami zdrowia. 

Zaburzenia odżywiania w Polsce najczęściej kojarzone są z anoreksją i bulimią, ale tak naprawdę obejmują przeróżne dysfunkcje, przykładowo:

Anoreksja

Osoby z anoreksją błędnie postrzegają siebie jako mające problem z nadwagą, dlatego unikają w jak największym stopniu jedzenia, którego potrzebuje ich organizm. Ta rezygnacja z jedzenia, ma im przynosić czasową ulgę. Głównym objawem anoreksji jest skrajnie niska masa ciała, negatywny obraz samego siebie, obsesyjne pragnienie bycia „idealnie szczupłym”, brak miesiączki, zmiany hormonalne, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Bulimia

To zaburzenie odżywiania, w którym osoba będąca jej ofiarą stopniowo traci kontrolę nad jedzeniem. Charakteryzuje się objadaniem się, po którym następuje wystąpienie wymuszonych wymiotów lub zażywanie substancji przeczyszczających. Chorzy często odczuwają okropne wyrzuty sumienia i wstyd po tym, jak przesadzą z jedzeniem.

Napady Objadania Się

Jest to zaburzenie odżywiania podobne do bulimii, z tą różnicą, że po napadowym objadaniu się nie wykonuje się zachowań oczyszczających ani kompensacyjnych, z wyjątkiem przeprowadzenia bardziej restrykcyjnej lub sztywnej diety, budującej w ten sposób grunt pod kolejny napad.

Kompulsywne Objadanie Się

Jest niezaprzeczalnie jednym z najpowszechniejszych problemów dotykających dużej ilości ludzi

w dzisiejszych czasach. To zjawisko polega na niekontrolowanej potrzebie podjadania i spożywania dużych ilości jedzenia w małych okresach czasu. Kompulsywne objadanie się ma wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim obniża samoocenę osoby cierpiącej na to zaburzenie. Osoby dotknięte kompulsywnym objadaniem się cierpią również na problemy ze snem i nadwagę, ponieważ gromadzą nadmiar tłuszczu

w organizmie.

Objadanie się może być również przyczyną problemów żołądkowych, biegunki, zatruć pokarmowych, wzdęć i skłonności do mdłości.

Przyczynami tego zjawiska może być:
Nieprawidłowe radzenie sobie
z trudnymi emocjami

Nie umiejąc poprawnie przeżywać emocji, sięgamy po jedzenie jako sposób na poprawę nastroju, odwrócenie uwagi od ciężkich doświadczeń, czy też silny stres.

Stosowanie diet odchudzających

Diety odchudzające same w sobie nie jest złe, długotrwałe jednak ich stosowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia napadów kompulsywnego objadania się.

Brak energii
i zmęczenie

Uczucie zmęczenia i braku energii może wskazywać na wiele chorób, dolegliwości i dysfunkcji. Może ono wynikać nie tylko z nieprzyjemnych stanów i uczuć, ale również z niedoboru wartości odżywczych w diecie.

Istnieją jeszcze inne problemy psychologiczne związane z jedzeniem, takie jak:

  • zespół Pica (łaknienie spaczone),
  • ortoreksja,
  • zaburzenie przeżuwania,
  • zespół nocnego jedzenia,

problemy te mogą występować niekiedy jako łączone.

Terapia Zaburzeń Odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania jest złożonym procesem psychologicznym, w ramach którego łączy się różne metody. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mogą mieć trudności nie tylko w utrzymaniu właściwych nawyków żywieniowych, ale także w zmierzeniu się z głębokimi uczuciami i bolesnymi doświadczeniami emocjonalnymi.

Nad czym zatem terapeuta pracuje z pacjentem?

Podczas terapii osoba doświadczająca zaburzeń odżywiania będzie rozmawiać o swoich odczuciach, myślach i zachowaniach związanych z odżywianiem się. Terapeuta będzie uważnie słuchał pacjenta, pomagając w wyrażeniu uczuć i określeniu czynników, które mogą nimi kierować. Mogą one obejmować trudności w poradzeniu sobie z lękami, traumą, doświadczeniami z dzieciństwa, relacjami międzyludzkimi i zmianami w życiu.

Terapeuta może również pomóc w opracowaniu planu żywieniowego, który jest dostosowany do potrzeb pacjenta.